Awesome Authors Awards - Winners Announced!

Awesome Authors logo
28/03/2018

Young Ottawa writers and their tremendous talents were celebrated yesterday on the main stage of Centrepointe Theatres at the 2018 awards ceremony for the Ottawa Public Library’s Awesome Authors youth writing contest. Awards went to aspiring young writers between the ages of 9 and 17 in the categories of poetry, short story, and comics. The contest lasted from December 2017 through February 2018 and included workshops with local authors who shared their enthusiasm and knowledge about their craft with participating teens and kids.

The annual contest is sponsored by the Friends of the Ottawa Public Library Association (FOPLA). This year, 400 entries were received from participants. Local authors Éric Péladeau, Michel Lavoie, Katherine Battersby, Catherine Austen, and local spoken word artist Apollo the Child delivered writing workshops during the contest period, and judged the contest entries.

Here is the list of winners, organized by writing category, including each winner’s name, the title of their winning work, their age, their school, and their standing.

2017-2018 Awesome Authors Contest Winners

POEMS

Ages 9 – 11

1st Place      
Jameela Ellaithy (Age 10), Pink
Jack Donohue Public School

2nd Place
Gaby (Age 11), Sun Rise
Elgin Street Public School

3rd Place
Clara Gragg (Age 11), The Lake
Manor Park Public School

Honourable  Mention 1
Simone Gulati (Age 9), I am an Inunnguaq
Elmwood School

Honourable Mention 2
Ethan Podolsky (Age 10), I Remember When
Knoxdale Public School

 Honourable Mention 3
Kate Peters (Age 11), The Car Crash of the Century
Elgin Street Public School

Ages 12 – 14

1st Place
Teagan Yee (Age 14), Flow
Cairine Wilson Secondary School

2nd Place
Julia Dolansky-Overland (Age 14), The End
Bell High School

3rd Place
Anna Junek (Age 12), I am
Broadview Public School

Honourable Mention 1
Alyson Moncur-Beer (Age 12), Greed or Green?
Glashan Public School

Honourable Mention 2
Francine Stripinis (Age 13), Reflection
Lisgar Collegiate Institute

Honourable Mention 3
Williams Thottungal (Age 12), Importance of our Education in our Generation
Lester B. Pearson Catholic High School

Ages 15 – 17

1st Place
Amy Li (Age 17), A is for Asian
Canterbury High School

2nd Place
Isabella M. Crysler (Age 16), I’m Happy I Met You
Nepean High School

3rd Place
Jessica Le (Age 17), Conversations for the Visible
Colonel By Secondary School

Honourable Mention 1
Zoé Roy-Stang (Age 16), Changed My Mind
Garneau High School

Honourable Mention 2
Camille Rochon (Age 17), Time and Distance
Collège catholique Samuel-Genest

Honourable Mention 3
Anna Berglas (Age 15), My Youngest Brother
Nepean High School

SHORT STORY

 Ages 9 – 11

1st Place
Mu’minah Sheikh (Age 10), The Mystery of the Green Blobs
Al-Furqan School

2nd Place
Maylea Alain (Age 11), To be free again
École élémentaire publique Le Prélude

 3rd Place
Poojithya Adikari (Age 11), Pen to Paper
Stephen Leacock Public School

Honourable  Mention 1
Owen Fitzpatrick (Age 11), Every Second
Hilson Public School

Honourable  Mention 2
Elizabeth Hentschel (Age 11), The Wolves and the Deer
Featherston Drive Public School

Honourable  Mention 3
Tabeeb Ahmed Howlader (Age 11), You Handed Me The Gun
Jack Donohue Public School

Ages 12 – 14

1st Place
Leeah Sullivan (Age 12), A Trespasser in Time
Homeschooled

2nd Place
Maleeka Ellaithy (Age 13), Oscar and Alphonse
West Carleton Secondary School

3rd Place
Luna Lucia Lopez-Andrews (Age 12), The Harsh Reality Blowing in the Snow
Homeschooled

Honourable Mention 1
Emily Liu (Age 12), Flight to Freedom
Vincent Massey Public School

Honourable Mention 2
Meredith Sy (Age 12), The Chase (an excerpt)
Westboro Academy

Honourable Mention 3
Marina Sweezie (Age 13), Home
Vincent Massey Public School

Ages 15 – 17

1st Place
Anna R. Berglas (Age 15), Mirrors In Eyes
Nepean High School

 2nd Place
Sarah Ham (Age 17), Adrift
John McCrae Secondary School

3rd Place
Juliana Morewood (Age 15), Blood Test
Glebe Collegiate Institute

Honourable  Mention 1
Ian McCall (Age 16), The Secret Council’s Plan
St. Peter’s High School

Honourable  Mention 2
Lila Ndinsil (Age 17), Cruel Words
École secondaire publique Louis-Riel

Honourable  Mention 3
Vikram Nijhawan     (Age 17), Tigris Roses
Sir Wilfrid Laurier Secondary School

COMIC

 Ages 9 – 11

1st Place
Elizabeth Pickell (Age 11), A VERY cold day
Ottawa Montessori School

2nd Place
Amy Kim (Age 11), Breakfast Puns
Knoxdale Public School

3rd Place
Sienna James (Age 9), Turtle Forgets Again!
Adrienne Clarkson Elementary School

Honourable Mention
Ivanka Hrycaj (Age 11), Sudden Stop
École élémentaire catholique Lamoureux

Ages 12 – 14

1st Place
Alison Feltmate (Age 14), Pluto
St. Peter Catholic High School

2nd Place
Celina Lupson (Age 14), Generations
École secondaire catholique Pierre Savard

3rd Place
Océane Frazier-Spooner (Age 12), How to Deal with Flirting
École élémentaire publique Le Prélude

Honourable Mention
Maya Creede-Penna (Age 13), Boy problems
École secondaire publique De La Salle

Ages 15 – 17

1st Place
Nourjehan Faris (Age 17), Ping!
Independent Learning Center

2nd Place
Raneem Abouseta (Age 15), Piece of Cake!
St. Joseph Catholic High School

3rd Place
Lila Ndinsil (Age 17), The Perfect Recipe
École secondaire publique Louis- Reil

Honourable Mention
Grace Gao (Age 15), Making Pancakes
Colonel By Secondary School

Poésie

 9 – 11 ans

1er prix
Miriam Zdunich (Age 11), La symphonie de l’automne
École élémentaire Sainte-Geneviève

2e prix
Lucy Charbonneau (Age 10), Sauver la Terre
École élémentaire publique Julie Payette

12 – 14 ans

1er prix         
Isabelle Guillemette (Age 13), Vivant
École secondaire publique De La Salle

 2e prix
Alice Liu (Age 13), Émotions colorées
École élémentaire et secondaire publique Maurice-Lapointe

 3e prix
Francine Stripinis (Age 13), Renaissance
Lisgar Collegiate Institute

15 – 17 ans

1er prix
Sarah Ham (Age 17), La fable du lapin
John McCrae Secondary School

2e prix
Rebecca Kempe (Age 15), Quelle tristesse que d’avoir perdu l’amitié
Canterbury High School

NOUVELLE

9 – 11 ans

1er prix
Claire Guillemette (Age 11), L’éclair
École élémentaire catholique Sainte-Geneviève

2e prix
Esther Nobossi (Age 11), Un amour éternel
Chapman Mills Public School

3e prix
Genevieve DiPerna (Age 11), Le voisin
Ottawa Montessori School

12 – 14 ans

1er prix
Celina Lupson (Age 14), La dernière toile
École secondaire catholique Pierre-Savard

 2e prix
Alice Liu (Age 13), Le clone «différent»
École élémentaire et secondaire publique Maurice-Lapointe

15 – 17 ans

1er prix
Sarah Ham (Age 17), Le parieur
John McCrae Secondary School

2e prix
Lila Ndinsil (Age 17), Mouton noir
École secondaire publique Louis-Riel

3e prix
Zoé Roy-Stang (Age 16), Chute
École secondaire catholique Garneau

BANDE DESSINéE

9 – 11 ans

1er prix
John Haas (Age 11), Poisson d’avril
Bridlewood Community Elementary School

 2e prix
Claire Guillemette (Age 11), Un sacrifice pour une bonne cause
École élémentaire catholique Sainte-Geneviève

 3e prix           
Sèna Rose Greig (Age 9), À la corde
École élémentaire catholique Terre-des-jeunes

12 – 14 ans

1er prix
Celina Lupson (Age 14), Les risques d’habiter à côté de la centrale nucléaire Fukushima
École secondaire catholique Pierre- Savard

2e prix
Ellen Chan (Age 12), L’eveil du Volcan
Earl of March Intermediate School

3e prix
Alice Liu (Age 13), Mon papa boit (inspiré par Le Petit Prince)
École élémentaire et secondaire publique Maurice-Lapointe

15 – 17 ans

1er prix
Lila Ndinsil (Age 17), Un vrai bordel
École secondaire publique Louis- Riel